Цей вид спорту сьогодні вважають одним з найстаріших. Його витоки сягають ще до життя первісних людей. Історія біатлону починається в ті часи, коли жителі північних районів Землі вирушали на полювання. Підтвердженням цього служать і малюнки, знайдені в Норвегії, зроблені на скелях біля п'яти тисяч років тому.

Історія біатлону така: саме ці стародавні люди на лижах, полювали за допомогою примітивного зброї, і стали родоначальниками цього виду спорту.
Також виявити підтвердження вдалося і в Азії, де стародавні жителі зображували на скелях летких коней на ногах мисливців. Вони їх використовували, коли з'являлася необхідність переслідувати якихось диких тварин сніжною зимою. Все це служить очевидними доказами того, що стрілянина і біг на лижах були необхідними умовами виживання для багатьох північних народів. З цим пов'язане виникнення біатлону.
Але в той час ніхто не замислювався, що це може стати спортивним захопленням. Це було необхідне вміння, без якого не було ніякої можливості прогодуватися.

Перші змагання по біатлону

А ось вже перші змагання в історії біатлону відбулися в 1767 році. Їх організували норвезькі і шведські прикордонники. Лижникам належало спуститися зі схилу середньої крутизни, в кінці якого було необхідно потрапити з рушниці в ціль, розташовану на відстані сорока-п'ятдесяти кроків від стріляючого.
Варто зазначити, що хоч і біатлон з'явився багато тисяч років тому, до недавнього часу широкого поширення не мав. Активно почав розвиватися тільки на рубежі XIX-XX століть. Наприклад, в 19-му столітті став обов'язковою вправою для норвезьких солдатів. Пояснюється це тим, що сніг, необхідний для цих змагань, у більшості країн лежить не так вже й довго.

Біатлон на олімпіаді

Першими великими змаганнями з цього виду спорту відразу стали олімпійські ігри. У 1924 році біатлон був включений в програму першої зимової олімпіади, що проходила у французькому містечку Шамоні.
Правда, назва тоді було зовсім інше. Вид спорту називався змагання військових патрулів (за деякими джерелами - гонки військових патрулів). До того ж, це були демонстраційні змагання, хоч пізніше учасникам та вручили олімпійські медалі.
На першій олімпіаді пройшла лише одна гонка, в якій взяли участь 6 команд (у кожній по 4 людини). Це були збірні Італії, Чехословаччини, Польщі, Швейцарії, Франції та Фінляндії. Погодні умови були настільки поганими, що команди Італії та Польщі знялися з дистанції.
Точніше всіх на стрільбищі були французи, які допустили на всіх тільки два промахи. Але це не допомогло їм перемогти. Близько 20 хвилин вони програли переможцям - швейцарцям. Друге місце посіла збірна Фінляндії.
Статус демонстраційного змагання біатлон залишився і на трьох наступних іграх, після чого був зовсім виключений зі світового спортивного календаря через популярних в суспільстві пацифістських настроїв, пов'язаних з подіями Другої світової війни.

Народження сучасного біатлону

Історія біатлону в тому вигляді, в якому ми всі сьогодні знаємо, що бере свій початок в 1948 році, коли з'явилася Міжнародна федерація сучасного п'ятиборства. У 1953 році вона почала займатися біатлон. Ще через рік Міжнародний олімпійський комітет офіційно визнав його видом спорту. А незабаром і затверджені правила проведення міжнародних змагань.
У 1958 році вже відбулися перші великі міжнародні змагання з цього виду спорту. В Австрії проходить чемпіонат світу. У його рамках проходить індивідуальна гонка серед чоловіків на 20 кілометрів. У 1960 році біатлон вперше офіційно включають в програму зимових олімпійських ігор.
У 1960 році на олімпіаді в біатлоні був розіграний комплект нагород. Це була індивідуальна гонка з роздільним стартом. Участь у ній взяли 30 спортсменів, які представляли 9 країн. Перемогу здобув швед Клас Лестандер, не допустив жодного промаху на дистанції. Другим до фінішу прийшов фін Антті Тюрвяйнен, по разу промахнувся на двох перших рубежах. Бронзова медаль у радянського біатлоніста Олександра Привалова, допустив відразу три промахи на останній стійці. При цьому ходом він поступився тільки співвітчизнику Володимиру Меланьину, промахнувшись 4 рази і посів 4 місце, і француза Рене Мерсьє, який був швидше за всіх на дистанції, але допустив 15 промахів. При цьому він ще зайняв 22 місце.

Розвиток біатлону

У 1965 році федерація затверджує правила проведення чоловічої естафетної гонки. Тоді ж з'являється і віковий ліміт. На дистанцію забороняється виходити спортсменам молодше 21 року.
Через рік на чемпіонаті світу вперше відбулася чоловіча естафетна гонка. Тоді ж змінили правила стрільби. Обійтися без штрафу можна було, тільки потрапивши в центр мішені. Якщо куля виявлялася у зовнішньому радіусі, то до підсумковим часу додавалася 1 хвилина, а якщо постріл був зовсім неточним, 2 хвилини.
У 1968 році естафета виявилася у програмі зимових олімпійських ігор. Перемогу в ній здобули радянські спортсмени - Олександр Тихонов, Віктор Маматов, Микола Пузанов і Володимир Гундарцев. Допустивши два промахи, вони обійшли збірні Норвегії та Швеції, які стали другими і третіми відповідно.
З часом з'являлися нові дисципліни, наприклад, спринт, який присутній у програмі олімпіад з 1980 року.

Біатлон в Радянському Союзі

Біатлон в СРСР почав культивуватися в 50-х роках. У 1958-му вперше була сформована чоловіча збірна, яка прийняла участь в чемпіонаті світу. Відбір на світову першість проводився на внутрішніх змаганнях.
За результатами стартів на території Радянського Союзу першими вітчизняними біатлоністами, отправившимися на міжнародні змагання, стали Олександр Губін, Віктор Бутаков, Дмитро Соколов і Валентин Пшеніцин. Тренером національної команди був призначений Іван Гнєздилов.
На першому ж чемпіонаті світу Бутаков виграв бронзу в індивідуальній гонці, в неофіційному командному заліку СРСР зайняв друге місце.